+420 844 111 777 klient@crif.com

Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů ve 2. čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 18 %

25. srpna 2016

Češi dlužili ke konci pololetí téměř 1,9 bilionu korun

Celkový dluh obyvatel dosáhl koncem druhého čtvrtletí letošního roku 1,89 bilionu korun, což je o 134 miliard více než ve stejném období minulého roku. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně zvýšil o 26 tisíc na 3,06 milionu. Stejně tak se meziročně mírně zvýšil i počet úvěrových smluv o 36 tisíc na 5,85 milionu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Objem dluhu z úvěrů poskytnutých ve druhém čtvrtletí roku 2016 dosáhl 149,1 miliardy korun, což je o 23,2 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Meziroční nárůst nově poskytnutého dluhu tak činí 18 %. U krátkodobého dluhu, kterému dominují spotřebitelské úvěry, byl nárůst více než pětinový (21 %), zatímco u dlouhodobého dluhu, který tvoří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činil meziroční nárůst 17 %. „Lidé si v průměru půjčují stále vyšší částky. Důvodem je fakt, že na jedné straně rostou příjmy domácností a vyšší příjem je zárukou bezpečného půjčení většího objemu peněz ze strany věřitelů a na straně druhé roste i likvidita bank a finančních institucí, tedy množství peněz, které mohou půjčit,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru  klientských  informací.  Průměrná  částka  připadající  na  jednoho  klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o téměř 92 tisíc na 1,33 milionu korun (+ 7,4 %). Průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se potom meziročně zvýšila o přibližně 9 tisíc korun na 163 tisíc korun (+ 6 %). Zatímco počet lidí s dluhem se meziročně zvýšil pouze o necelé procento, objem celkového dluhu se zvýšil o 7,6 %.

Objem ohroženého dluhu i průměrná částka na klienta s ohroženým dluhem klesá

Celková výše ohroženého dluhu dosáhla koncem prvního pololetí letošního roku 47 miliard korun, což je o 3,9 miliardy méně než ve stejném období roku 2015. Na meziroční snížení má vliv především pokles ohroženého dlouhodobého dluhu o 2,7 miliardy korun. „Lidé mají k dispozici více peněz a jsou schopni lépe splácet své finanční závazky. Pokud už se dostanou do problémů se splácením, dluží menší částky než před rokem. Projevuje se tak zejména příznivá ekonomická situace a dlouhodobě nízká nezaměstnanost,“ říká Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Průměrná částka na klienta s ohroženým dlouhodobým dluhem klesla meziročně o 64 tisíc na 509 tisíc korun, tedy o 11,2 %. Částka na klienta s ohroženým krátkodobým dluhem klesla dokonce o 16,6 %, konkrétně o téměř 20 tisíc na 100 tisíc korun. Počet klientů, kteří nespláceli své dlouhodobé dluhy, klesl v prvním pololetí o 1 249 na 30 745 lidí, tedy téměř o 4 %. Naopak počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem se meziročně zvýšil o 15 % na 312 tisíc, tedy o necelých 42 tisíc.