+420 844 111 777 klient@crif.com

Úvěr na bydlení si nejčastěji berou obyvatelé Královéhradeckého kraje

11. března 2020

Úvěr na spotřebu čerpají lidé nejčastěji na Karlovarsku. Největší podíl lidí s úvěrem na bydlení na počtu obyvatel má v České republice Královéhradecký kraj. Hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření zde má 11,5 % obyvatel kraje. Naopak v Ústeckém kraji má úvěr na bydlení pouze necelých 9 % obyvatel. Největší podíl obyvatel s úvěrem na spotřebu nalezneme v Karlovarském kraji, kde má tento typ úvěru 28 % obyvatel. Naproti tomu na Vysočině má úvěr na spotřebu pouze 18 % obyvatel kraje. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Počet obyvatel s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření klesl ve všech krajích s výjimkou Středočeského kraje. Zde meziročně přibylo 548 lidí s úvěrem na bydlení, což je nárůst o 0,4 %. Naopak nejrychlejší pokles počtu lidí s úvěrem na bydlení zaznamenal Ústecký kraj a Vysočina, kde mělo koncem roku 2019 tento typ úvěru o 2,2 % obyvatel méně než koncem roku 2018. „Počet obyvatel s úvěrem na bydlení se ve Středočeském kraji zvyšuje také kvůli rostoucímu počtu obyvatel kraje. Ten meziročně vzrostl o 0,6 %, což je nejrychlejší růst v rámci celé republiky,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že řada lidí kvůli vysokým cenám pražských nemovitostí raději volí vlastní byt či dům v širším okolí metropole.

Naopak počet obyvatel s úvěry určenými na spotřebu ve všech krajích meziročně vzrostl. Nejvíce v Praze (+4,1 %) a v Jihočeském kraji (+3,8 %). Nejpomaleji rostl v krajích, kde je jejich podíl dlouhodobě nejvyšší, tedy na Karlovarsku a na Ústecku. Zde se jejich počet meziročně zvýšil pouze o 0,9 %.

Počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry, se nejvíce snížil v Karlovarském kraji

V roce 2019 došlo v celé České republice k dalšímu poklesu počtu lidí, kteří nebyli schopní splácet své úvěry, ať už šlo o úvěry na bydlení, nebo o úvěry na spotřebu. Počet lidí nesplácejících úvěry na bydlení nejrychleji klesl na Karlovarsku, meziročně o 27,5 %. Následoval Liberecký kraj s poklesem o 24 % a Ústecký kraj s poklesem o 23,3 %. „Uplynulý rok byl z pohledu zlepšující se platební morálky klientů výjimečný. Samotný objem nespláceného dluhu sice neklesal tak rychle jako v předešlých letech, o to významněji ale klesl počet lidí, kteří nebyli schopní své dluhy splácet. Velmi pozitivní přitom je, že především u úvěrů na bydlení se počet lidí v problémech snižoval nejrychleji v těch nejohroženějších krajích. Pomyslným vítězem je v tomto ohledu právě Karlovarský kraj, ve kterém se situace zlepšila nejvýrazněji jak u úvěrů na bydlení, tak u úvěrů na spotřebu,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Zatímco v celé České republice klesl počet lidí, kteří řádně nespláceli své úvěry na spotřebu o 17,8 %, na Karlovarsku činil tento pokles 21,2 %. Následoval Středočeský kraj s poklesem o 19,9 % a Vysočina, kde se podíl lidí nesplácejících spotřebitelské dluhy snížil o 19,5 %.

Nejlepší platební morálku měli Pražané, nejhorší obyvatelé Ústeckého kraje

Na konci uplynulého roku spláceli své hypotéky a úvěry ze stavebního spoření nejlépe obyvatelé Prahy, kde své závazky nezvládalo splácet pouze 0,8 % lidí s tímto typem úvěru. Následoval Plzeňský a Středočeský kraj, ve kterých úvěry na bydlení nesplácely shodně 1,2 % klientů. Nejhorší platební morálku měli obyvatelé Ústeckého kraje a Karlovarského kraje, kde úvěry na bydlení nesplácely 2,4 % klientů.

Podobná situace panovala také u úvěrů určených primárně na spotřebu. Ty v Praze nesplácely 6,2 % klientů, na Zlínsku 6,7 % a na Vysočině 6,9 % klientů. Naopak na Ústecku šlo o 11,8 % lidí a v Karlovarském kraji o 10,9 %. V Moravskoslezském kraji potom nesplácelo své úvěry na spotřebu 10 % klientů.